TV’de denk geldiğim bir programda, yatırımcılar etkinliğine katılan Bill Gates ve Warren Buffett’a spiker bir soru sormuştu. 

Başarıya giden yolda en önemli anahtarın ne olduğunu size sorsam bunu bir kelimeyle nasıl açıklarsınız?

Spiker ikisine de kalem kağıt verip o tek kelimeyi yazmalarını rica ettikten sonra bir adım geri atar ve bekler. 

İki milyarder birbirine danışmadan aynı kelimeyi kağıda yazarlar!

Peki onlara göre başarıya giden yoldaki en önemli anahtar neydi?

Odaklanmak

Hedeflerine tam olarak kitlenip, bu hedeflere varana kadar ısrarla çalışma yeteneğini geliştirenler başarıyı yakalamak adına büyük bir adım atmış oluyor. 

Düşündüğünüzde dünyanın en başarılı insanları genelde alanlarının en iyisidirler veya da en iyileri arasındadırlar. Warren Buffett yatırım alanında dünyanın en iyilerinden biridir, belki de en iyisidir. Bill Gates de yazılım şirketi kurmada dünyanın en iyilerinden biri olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. 

En iyi olmak için, yaptığınız işle tam anlamıyla saplantılı olmanız lazım. 

İnsanlar Warren Buffett’in bu günlere gelebilmek için nelerden vazgeçtiğini ve ne denli zorlu günler geçirip bu denli yatırıma odaklandığını bilmez. 

İnsanlar Bill Gates’in 13 yaşından 24 yaşına kadar aralıksız bir şekilde program yazdığını bilmez. Bill Gates kodlamayla o kadar saplantılıymış ki yorgunluktan bir çok gece bilgisayarının üzerinde uyuyakalmış. Lise yıllarında Bill Gates’in kodlama yeteceğinin farkına varan okul yönetimi, Bill Gates’den öğrencilerin ders programlarını ayarlamayı sağlayan bir bilgisayar programı yazmasını istemiş. Gates programı yazdıktan sonra nasıl olduysa kendi sınıfındaki kızların oranı erkeklere göre orantısız bir şekilde fazlalaşmış. 

Buradan Bill Gates’in kodlama seviyesinin ne kadar uçlarda olduğunu görebiliriz. Bu üst seviye kodlama yeteneğinin asıl kaynağı elbette ki kodlamaya olan aşırı ilgisinden ve laser-focused odağından geliyor. 

bill-gates and warren-buffett

Gerçekten büyük şeyler başarmak istiyorsanız, yıllar boyunca aralıksız çalışmanız gerekiyor. TV, internet, oyunlar veya da sosyal medyanın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeden hedeflediğin yolda kararlı bir şekilde ilerlemeniz lazım. 

Yüksek performans sağlayanların uzun vadede dünyada nasıl bir değişim görmek istediklerine dair güçlü vizyonları vardır. Bu vizyonlarına ulaşabilmek için de yarattıkları kısa ve uzun vadeli hedefleri. Bu hedeflere ulaşmak için dinmek bilmeyen bir enerjiyle sürekli çalışırlar. Örneğin: Mark Cuban ilk şirketini kurarken her gün gece yarılarına kadar durmaksızın çalışıp 7 yıl boyunca hiç tatile çıkmamış. 

Bir çok toplumda olduğu gibi bizde çoğu zaman kolay yolu bulmanın peşinden gidip, çok çalışma akıllı çalış gibi mottoları takip ediyoruz. İş-Hayat dengesi dediğimiz şeyi hayatımıza adapte edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yalnız bir gerçeği unutuyoruz: bu mottoların çoğu sıradan insanların uygulaması için ortaya çıkmış ve top-performer’ların hayatında olmayan mottolar.

En başarılı insanları incelediğimizde bu mottoların onların hayatında olmadığını ve hepsinin de bir temel gerçeği paylaştığını görüyoruz:

Sürpriz sürpriz! Başarılı olmak istiyorsanız her şeyden daha çok işinize odaklanmanız gerekiyor. 

Herkesin başarabileceği bir şey değil bu tabiki, ama tutkulu ve çalışkan biriyseniz ve büyük başarılara imza atmak istiyorsanız herşeyden çok işinize odaklanmanız başarıya giden yolda bir çok kapıyı açacaktır.

“Sen sen ol güneşi hedefle, ıskalasan da sorun değil yıldızlar senindir.” Emekli Orgeneral Hakkı Doğankaya

 

Resim Kaynak Linki

1 Comment

  1. Aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler paylaşımın için abicim.

    Yorum Yap

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu Alanlar *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.