SEO hatalari

En çok yapılan SEO hatalari

Online pazarlama uzmanları SEO’nun sırlarını çözmek için çok zaman harcıyorlar. Yeni güncellemelerin jargonundan ve kurallarından tutun algoritmaların değişimine kadar bir çok konudaki değişimi takip eden pazarlamacılar SEO’ya ayak uydurmaya çalışıyor. Teknolojinin sürekli ilerlemesinden dolayı dün bildiğimiz SEO, bugün bildiğimiz ile aynı değil ve sürekli değişim gösteriyor. SEO’nun sürekli değişen karışık yapısından dolayı blogların, markaların ve sitelerin ortak kavram kargaşasına düşmesi ve hatalar yapması çok doğaldır. Yazımızda bu hataların neler olduğunu ve nasıl çözüme ulaştırılacağını sizlerle paylaştık.

Tıklama başı ödemeyi SEO ile karıştırmak

Google bugünlerde ‘ad’ işaretini daha az belirgin yaptı ve bu durum kullanıcıların organik arama sonucunda ilk tıkladıklarının ‘Tıklama Başı Ödeme’ reklamı olduğunu düşünmelerini sağlıyor. Bu yüzdendir ki marka tekliflerinin kendi markalarınızı yansıtacak şekilde spesifik kelimeler kullanılarak yapılması, rakiplerinizin kullanıcıları yanlış varsayıma itmesinin önüne geçecektir. Siz ve rakibiniz aynı ürün için reklam koyduğunuzda, ürününüz için kullandığınız ilişkili kelimeleri doğru kullandığınızdan dolayı sizin reklamınız büyük ihtimalle daha yukarda çıkacaktır.

Yeni kurulmuş siteler için hızlı SEO sonuçları beklemek

Yeni bir site açtığınızda, SEO için harcamış olduğunuz çabanın hemen bir etki yaratacağını düşünürsünüz ancak sitenin geçmişi SEO için çok önemlidir ve yeni açılmış bir sitenin de hiçbir geçmişi yoktur. Bu yüzden, ilk aylarda sitenize takipçi çekebilmek için tıklama başı ödeme seçeneği ile reklam verin ve bu sayede SEO aktivitelerinizi hızlandırın.

Ucuz SEO servisi için siyah şapkalılar tekniğini kullanmak

Ucuz ve hızlı SEO çözümleri arayanlar genelde hep siyah şapkalılar tekniğine başvurmuştur. Bu teknikler genelde arama motorlarının yönetmeliklerine uymazlar. Popüler metotlar; anahtar kelimeyle doldurma (belirli keywordsleri sayfadaki yazılar içinde kullanabildiğiniz kadar çok kullanmalısınız), gizli metinlerin kullanımı(sayfaya doldurduğunuz keywordsleri saklamalısınız, keywordsleri sayfanın arkaplanıyla aynı renk yaparak bunu yapabilirsiniz) ve link satın alımı. SEO hizmeti alacak veya da bir ajansa başvuracaksanız öncelikle onların size tavsiye ettiği stratejileri ve teknikleri iyi gözden geçirin. Çok çabuk ve kolay gibi görünen çözümler sunuyorlarsa muhtemelen sundukları hizmet sahtedir.

SEO’yu website kurulumunun en son parçası olarak düşünmek

SEO, yeni web site projenizin en kilit noktasını oluşturmalıdır. SEO’nun yalnızca link inşası ve doğru anahtar kelimeleri kullanmaktan ibaret olduğu günler artık geride kaldı. SEO hizmeti, anahtar kelimeleri URL’lerde bulundurma, HTML ve XML site haritalarının gösterimi ve başlık tagları gibi ana HMTL taglarının uygulanması, meta açıklamalar ve headerların düzgün yerleştirilmesi vb. gibi profesyonel çalışma gerektirir.

SEO için bütçe ayırmamak

Arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmak medya, reklam ve profesyonellik gerektirmiyormuş gibi ücretsiz SEO servisi aramakla vakit kaybetmeyin. SEO ciddi çaba ve profesyonellik gerektiren bir şeydir ve SEO stratejilerinin düzgün şekilde uygulanması ile gerçek performans ortaya çıkar. SEO için ayırdığınız bütçe kısa vadede olmasa da, uzun vadede web sitenizin faydasına olacaktır.

Sitenizde bir çok PDF dosyası koymak ve onları optimize etmeyi unutmak

Görüntüleme için eğer ki HTML sayfası ile PDF arasından birini seçmek zorunda kalırsanız kesinlikle HTML sayfasını seçin çünkü HTML sayfasının optimize edilebilir öğeleri daha fazladır ve bu size bir çok kolaylık sağlar. İnsanlar genelde HTML sayfalarını PDF sayfalarından daha çok paylaşırlar.

Ancak, sitenizde PDF görüntüsü kullanmayı istiyorsanız PDF dosyasının içindeki metinlerin site sayfanızda düzgün görünüp görünmediğini kontrol edin ve SEO dostu URL’ler kullanın. Ayrıca dosyaların boyutlarını azaltabildiğiniz kadar azaltmalı ve optimal indirme hızına uygun şekilde siteye eklemelisiniz.

Aşırı Flash içeriği kullanmak

Arama motorları HTML dışındaki bütün formatları okumakta zorluk çekiyor. Eğer ki sitenizde Flash içerik kullanıyorsanız, arama motoru sonuçlarında sitenizin yüksek sıralamalara girmesi daha zordur. Sıralamada yukarılara çıkarmak istediğiniz içeriğin HTML formatında olduğundan emin olun.

Sosyal medya elementlerini göz ardı etmek

Sosyal medya elementleri sitenizin sıralamalarda yükselmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzdendir ki internet üzerindeki sosyal varlığınızı sağlama almalısınız. Yayınladığınız makaleleri sosyal medya kanalları üzerinden paylaşmalı ve itibarı yüksek hesaplardan referanslar almaya özen göstermelisiniz.

Sitenizde zayıf içerik bulundurmak

2011 yılında Google ‘Panda’ adlı yeni bir güncelleme sundu ve bu güncelleme zayıf ve yüzeysel içeriğe sahip sitelerin kalite derecelerini düşürdü. Başarılı bir site yaratmak için sitenizin kaliteli ve özgün içeriği olduğundan emin olmalı ve kullanıcı dostu içeriğe sahip olmalısınız.

Doğru yönlendirmeler kullanmamak

Yönlendirme dediğimiz şey bir URL’yi başka bir URL’ye yönlendirmektir. Yönlendirme eski bir siteyi yeni bir siteye yönlendirmek veya da ornekwebsite.com’u www.ornekwebsite.com’a yönlendirmede kullanılabilir ve bu sayede sitenizin bulunması ve erişilmesi kolaylaşır. 301 Yönlendirme bunu yapmanızı kolaylaştırır çünkü bu orijinal sayfanızı yeni URL’ye taşımanızı sağlayan en mükemmel yoludur.

Detayları odaklanıp büyük resmi kaçırmak

SEO birçok faktörün birleşiminden oluşur, sadece bir iki faktörün sıralamalarda artış veya da azalış yapacağını garanti etmek mantıksızdır. Bu yüzdendir ki; SEO temelinde yatan şeyleri ilk olarak uygulamak ve ultra spesifik şeylere odaklamaktan çok sitenizi komple optimize etmek en akıllıcasıdır.

Her zaman en iyi SEO çalışmasını uygulamaya çalışmalı ve detaylara takılmaktansa büyük resmi görmeyi başarmalısınız. Bu gibi önlenebilir hataları düzelterek daha iyi optimize olmuş SEO stratejilerini kullanabilir ve tanınma oranınızı artırabilirsiniz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu Alanlar *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.