MoneySavingTipsEurope

 

Çoğu zaman insanlar bana bu kadar ülke geziyorsun maddi açıdan hiç zorlanmıyor musun? Bunca ülke görmek çok pahalıya gelmiyor mu? Tasarruf etmek için yaptığın özel şeyler var mı? diye soruyorlar. Bu sorulara verdiğim cevapları kısaca derledim ve sizler için bu yazıyı hazırladım.

1. Erken kalmak

Erken kalkmak her zaman iyidir ama seyahat ederken çok daha iyi! Eğer ki erken kalkıp güne hızlı başlarsanız sabah kahvaltı indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Bir çok şehirde, işe ve okula giden insanlar için saat 7 ile 10 arasında süren kahvaltı indirimleri yapan kafeler vardır bu kafelerde sabah kahvaltınızı yapıp tasarruf edebilirsiniz.

2. Yürümek

Yürümek sizi sağlıklı ve dinç kılar. Seyahatlerinizde gözünüze kestirdiğiniz her yere yürüyerek gitmenizi öneririm. Bir şehri keşfetmenin en güzel yolu yürümekten geçer. Ben gücümün yettiği her yere yürüyerek gitmeye çalıştım. Bu sayede hem tasarruf ettim hem de şehirleri daha iyi tanıma fırsatım oldu. Seyahatlerimde günlük ortalama en az 10-12 km yürürüm. En çok nerede yürüdün diye sorarsanız sanırım Barselona’da yürüdüm. 6 günlük Barselona gezimde yalnızca üç kere metroya ve iki kez de otobüse bindim onun dışında sürekli yürüdüm. Tavsiyem tabana kuvvet düşün yollara.

3. Hostel’lerde konaklayın veya da Couchsurfing yapın

Bu üçüncü madde en çok işinize yarayacak tasarruf yöntemidir. Biliyorsunuz ki seyahatlerde genelde en çok para konaklamaya gider. Kalacak yer giderinizi minimuma indirmek cebinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Oteller yerine Hostel’lerde kalmaya çalışın. Hostel rezervasyonu yapmak için kesinlikle booking sitelerini kullanmayın! Çünkü bu hosteller genelde ortalamanın üzerinde fiyatı olan hostellerdir. Eğer ki uygun bir yer bulmak istiyorsanız şehir merkezine inin ve hostelleri teker teker dolaşın, bu sayede hem pazarlıkta yapabilirsiniz. İnternetten booking yaptığınız rezervasyonlarda kesinlikle bir indirim yapılmaz ama gidip hostele direkt görüşür ve pazarlık yaparsanız çok uygun bir fiyata kalabilirsiniz. Ayrıca internetten rezervasyon yaptığınızda çoğu zaman odanız fotoğraflarda gördüğünüz gibi çıkmaz ve sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden en iyisi, gidip bizzat odayı görüp o şekilde karar vermektir.

Couchsurfing(CS) ise ücretsiz olmasından dolayı en doğru tercih olacaktır. Ancak, CS’de konaklama yapmak çok kolay değildir. Sağlam referanslarınız olması lazım ve profilinizi ilgi çekici kılacak şekilde tasarlamanız gerekmektedir. CS ile kalmak sadece ücretsiz kalmak anlamına gelmez. CS’in kuruluş amacı; gezginleri yerli insanlarla tanıştırmak, onların hayat tarzlarını ve yaşam şekillerini gezginlerin bizzat görmesini sağlamak ve gezginlerin o kültürü çok daha derinden tanımasına yardımcı olmaktır. CS’i temel amacından şaşmayacak şekilde kullanmak en doğru tercih olacaktır.

4. Ucuz havayollarını tercih edin

Bazen tren, otobüs veya minibüsten bile ucuza uçakla seyahat edebilirsiniz. Örneğin Barselona’dan Brüksel’e 17 Euro’ya uçabilirsiniz. 2013 ve 2014 yılında yaptığım Avrupa uçuşlarımı bu şekilde uyguna getirdim. Ryanair, Easyjet ve Wizzair gibi firmalar Avrupa’nın en uygun havayolu şirketleridir. Bu havayolları size çoğu zaman en uygun fiyat garantisi verirler. Bu yüzden en doğru tercih bu havayollarıyla uçmaktır. Avrupa dışına seyahat edeceksiniz kayak.com veya da skyscanner.com’dan en uygun biletlere ulaşabilirsiniz.

5. Yerli restoranlarda yemek yiyin

Yerli restoranlar her zaman en uygun tercih olmayabilir ama en azından yerel tatlar tatmanız açısından önemlidir. Ne kadar uygun olursa olsun McDonaldslardan uzak durmanızı öneririm. 8 dolar Big Mac’e vereceğinize 10 dolar verin yerli bir tat tadın. Sonuçta McDonalds’ı her yerde yiyebilirsiniz ama seyahat ettiğiniz ülkenin farklı yemeklerini her yerde tadamazsınız. İki üç kuruş kar edecem diye sakın bu yanlışa düşmeyin.

6. Alışveriş yaparken Turistik yerleri tercih etmeyin

O ülkeye ait bir şeyler almak istiyorsanız turistik merkezlerden uzak durmanız gerekir. Turistik yerlerin kirası çok yüksek olduğu için orada satılan ürünlerde genelde normalden çok daha pahalıdır. Eğer ki hediyelik eşya gibi bir şeyler almak istiyorsanız biraz ara sokaklara dalıp fiyat araştırması yapmanızı öneririm. 4 dolarlık bir anahtarlık iki blok ötede 1 dolara satılıyor olabilir. Alışveriş yaparken çok acele etmemenizi öneririm ve hediyelik eşya dükkanından bir şey alırken kesinlikle pazarlık yapın. İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü. Pazarlık yapın derken sıkı pazarlıktan bahsetmiyorum. Ufak çapta bir indirim isteyin, hediyelik eşya dükkanlarının kar marjı yüksek olduğundan dolayı müşteriyi kaçırmamak için bir şeyler yapacaklardır.

7. Para bozdurmak için Komisyon almayan dövizcileri seçin

Komisyon alan dövizcilerden uzak durmalısınız. Currency Exchange Store’a girdiğinizde ilk olarak komisyon alıp almadığını sorun ve ona göre dövizini bozdurun. Ayrıca mümkünse o ülkeye gitmeden önce o ülkenin para birimini bankalardan temin etmeye çalışın. Örneğin ben Japonya’ya gitmeden önce bankadan bana 6 gün yetecek kadar Yen aldım. 4. günümde baktım bu para bana yetmeyecek gittim komisyon almayan bir dövizcide dolar verip biraz daha yen aldım ve zararımı minimuma indirmiş oldum.

 

Bu tasarruf tekniklerini kendim bizzat uyguladım ve işe yaradığını gördüm. Umuyorum sizinde işinize yarar. Umarım bu tasarruf önerilerim sayesinde daha çok tasarruf edip daha çok gezersiniz. Eğer ki takıldığınız veya da sormak istediğin birşey olursa hiç çekinmeden bana yazabilirsiniz. Herkese keyifli seyahatler diliyorum. Sevgiyle kalın, hoşçakalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu Alanlar *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.