Uçuş sırasında mikroplardan korunmak

Uçağa bindiğiniz ilk anı hayal edin. Soğuk bir hava vurur önce yüzünüze, sonra yerinize doğru ilerlerken etrafa bakınırsınız, her şeyin yerli yerinde ve temiz olduğunu görürsünüz. Bu gördüğünüz düzen ve temizlik tam anlamıyla bir illüzyondur. Siz uçağa binmeden önce hostesler tarafından ‘temizlenmiş’ olan bu uçak aslında bir mikrop yuvasıdır. Bu mikroplardan belki tam anlamıyla kurtulamazsınız ama zararlı etkilerini minimuma indirebilirsiniz. Bu yazımda sizinle, uçakta mikroplardan korunmanızı sağlayacak ve sizi güvende tutacak beş ipucunu paylaşacağım.

Dergiler

Koltuğunuzun karşı cebinde bulunan dergiler, her gün yüzlerce kişi tarafından tutuluyor. Dergiler aylık olarak değiştirildiği içinde sizin görmediğiniz milyonlarca mikrop vücudunuza nüfus ediyor. Mümkünse yanınızda uçuş sırasında okuyacağınız bir kitap veya da dergi bulundurun.

Dokunmatik ekranlı eğlence ekranı

Özellikle uzun uçuşlarda vakit geçirmek için kullandığımız bu sevimli alet aslında sandığınız kadar da masum değil. Binlerce hatta on binlerce insan tarafından dokunulan bu ekranlar tam anlamıyla bir mikrop yuvası. Elektronik olduğundan dolayı hostesler tarafından kabaca temizlenen bu aletler sağlığınızı ciddi anlamda tehdit ediyor.

Yastık ve Örtüler

Rahat etmeniz ve üşümemeniz için verilen bu nesneler sık sık değiştirilmediği için üzerinde birçok mikrop barındırmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar bu gibi nesnelerden kolaylıkla size bulaşabilir. Zorunda kalmadığınız taktirde yastık ve örtüleri kullanmamaya çalışın.

Tuvaletler 

Uçaklarda bulunan tuvaletler Tren ve Otobüslerdekilere göre çok daha fazla bakteri ve virüs taşıdığını biliyor muydunuz? Maalesef uçakta bulunan tuvaletlerin temizliği sandığınız kadar iyi yapılmıyor. Uçuş sırasında yüzlerce insanın kullandığı tuvaletler bulaşıcı hastalıkların yuvası haline geliyor. Tuvaletlerde bulunan mikrop ve bakteriler sifonun çekilmesiyle içerideki basınçlı havaya karışırlar ve sizin nefes alıp vermeniz ile vücudunuza nüfus ederler. Bu yüzdendir ki bazı bronşit hastaları ve bünyesi zayıf olan insanlar uçakta rahatsızlanırlar. Mümkün olduğunca tuvaletlerden uzak durmaya çalışın.

Koridor Koltukları

Mikrobiyoloji uzmanı Charles Gerba’ya göre uçakta en fazla mikroba maruz kalanlar koridor koltuklarında oturanlar. Charles Gerba, koridor koltuklarında oturanların yanlarından geçen insanlarla sürekli temas halinde olduğunu ve bu yüzden de mikrop kapma riskinin cam kenarında oturanlara göre daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

Çözüm:

  • Uçuş süresince size lazım olmayan hiçbir şeye dokunmayın!
  • Eğlence için kendi kişisel ekipmanlarınızı getirin.
  • Yanınızda sıvı el dezenfektanı ve ıslak mendil bulundurun ve sık sık ellerinizi temizleyin.
  • Tuvaletlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.
  • Cam kenarı koltukları tercih edip, manzaranın keyfini çıkartın.

Kaynaklar: Robbie Gonzalez, “Why flying on planes can make you sick – and how to stop it”, 2011

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu Alanlar *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.