Screen Shot 2015-07-31 at 20.49.00

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlarda biri kar ve zarar dengesinin riske oranının iyi ayarlanmasıdır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Yunanistan risk sever(Risk averse) bir yatırımcı için büyük bir fırsat. Neden mi? Gelin neden olduğunu beraber inceleyelim.

Morgan Stanley Capital International(MSCI), dünya üzerindeki bütün marketleri takip etmenizi ve gelişim/değişim oranlarını kıyaslamanızı sağlayan harika bir indeks. Bu indeks sayesinde sağlıklı ve sağlıksız bir çok stok marketi derinden inceleme fırsatı buluyoruz. Yunanistan indeksinin geçmişine baktığımızda karşımıza çok ilginç veriler çıkıyor.

Ekim 2007’de Global Ekonomi harika bir durumdaydı. The Dow Jones Industrial Average bütün zamanların en yükseğindeydi, bireysel yatırımcılar ve şirketler toplu alım-satım yapıyor ve yüksek miktarda harcamalarda bulunuyordu. Bu zamanlarda, Yunanistan’ın MSCI indeksi harika görünüyordu. 2007 Ekim 31’de indeks en maksimum noktası olan 1,040’a ulaşmıştı. Herşey çok güzel gidiyordu ama bu gidişat devam edecek miydi? Tabi ki hayır! Herşeyde olduğu gibi ekonomide de iniş çıkışlar olur ama bu seferki çok farklıydı; Küresel Ekonomik Kriz! Bütün Dünya’yı bir anda ablukaya alan bu ekonomik kriz, gelişmekte olan bütün ülkelerin ekonomilerine büyük kayıplar yaşattı. Ekonomik krizin etkilerini üzerinden atma fırsatı olmayan Yunanistan, 2007 Ekimde 1,040’lardaki MSCI indeksi, Mayıs 2015’de bütün zamanların en düşük noktasına, 53.68’e kadar düştü.

Yunanistan ekonomisi artık çok umutsuz gözüküyordu. 2013 MSCI indeksinde Yunanistan gelişmiş ülke statüsünü kaybedip gelişmekte olan ülkeler statüsüne geri dönüyordu. Yatırımcılar için bunun anlamı: daha iyi potansiyel geri dönüş sağlayabilecek ama risk oranı da aynı derecede yükselen yeni bir marketin doğumuydu. Kimse Yunanistan’ın bu denli kötüye gideceğini beklemezken MSCI indeksi Yunanistan’ı gelişmekte olan ülkeler statüsünden yalnız kalan (standalone) ülkeler statüsüne düşürdü. Bunun yaşanmasından sonra Yunanistan’daki ekonomik kriz farklı bir boyut kazandı ve siyasal krize kapı araladı. Kısaca Yunanistan’a yapılan yatırımların hemen hemen hepsi boşa gitti ve yatırımcı geri çekilmek zorunda kaldı. Milyonlarca dolar kayıplar yaşandı, binlerce start-up yerle bir oldu. Ülke siyasal ve ekonomik krizin ortasında kaldı. Peki bunca olumsuz şeyden sonra Yunanistan’a yatırım yapmak mantıklı mı?

Screen Shot 2015-07-31 at 20.42.32

320 milyar dolar borcu olan ülkeye yatırım yapılır mı?

Bu sorunun cevabı yatırımcının profiline göre değişir; hem evet hem de hayır. Uzun vadeli yüksek hacimli yatırım yapacak yatırımcı için evet ama kısa vadeli düşük hacimli yatırım yapacak yatırımcı için hayırdır bu sorunun cevabı. Bu yazıda uzun vadeli ve yüksek hacimli yatırım düşünen yatırımcıları ele alacağız.

Yunan ekonomisinin başı belada ama dikkatlice hesaplanmış riskler alarak yatırım portfolyonuzu geliştirebilirsiniz. Yunanistan’a yatırım yapacak yatırımcının şu iki ana kuralı çok iyi değerlendirmesi gerekir: Para birimi riskinin en aza indirgenmesi ve doğru stokların seçimi. Öncelikle euro üzerindeki para birimi riskini en aza indirgemek adına dolar üzerinden iş yapan uluslararası firmalara yatırım yapılmalıdır. Bu sayede euronun neden olabileceği negatif etkilerden kaçınılmış olunur. İkinci olarak doğru stokların seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Yunanistan’da krizden etkilenmemiş bir çok büyük şirket bulunmaktadır ve bunların bir çoğu halka arz etmiş şirketlerdir. Bu şirketlerin iyi analiz edilip en yüksek getiriyi verebilecek şirketlere uzun vadeli yatırımlar yapılabilir. Risk sever bir yatırımcıysanız ise start-up’lara da yatırım yapıp büyük getiriler hedefleyebilirsiniz. Ayrıca Yunanistan’dan ev satın almakta mantıklı bir yatırım olarak görünüyor. The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ülkedeki kriz nedeniyle ev fiyatları yaklaşık %40 düştü. Yatırımcılar portfolyolarını hazırlarken bu seçeneğide değerlendirebilir.

Peki hangi veriler Yunanistan’a yatırımı mantıklı kılıyor?

Yazının başında belirttiğimiz gibi MSCI indeksinde Yunanistan’ın konumundan bahsetmiştik. 31 Ekim 2007’de indeksin maksimum noktaya ulaşıp, 1,040 seviyelerine geldiğinden söz ettik. 1,040 seviyelerine ulaşan MSCI indeksi bize Yunan ekonomisinin şuana kadar ulaştığı ve gelecekte de muhtemel ulaşabileceği en uç noktayı(peak point) gösteriyor. Bu denli yükseklere ulaşabilen bir indeksin tekrardan oralara ulaşabilmesi kaçınılmaz bir gerçek. 1,040’ları görebilen bu market gelecek on-on beş yılda yine bu doyuma ulaşabileceğini düşünüyorum. Bölge ve ülke bazlı enflasyon verilerini incelediğimizde halen durgunluk tehdidi ile karşı karşıya olunsa da, PMI verileri ve sanayi üretimi gibi göstergeler iç talebin canlanmasını sağlayacaktır.

OECD Ekonomik Görünüm’de incelenmiş olan Yatırım tahminleri raporunda Yunanistan’ın 2014’de %3 olan yıllık büyüme oranı, 2015’de %0.6’ya düşüyor ve 2016’daki tahmini yıllık büyüme oranı %5’e çıkıyor. Bu da Yunanistan’da yavaştan da olsa bir hareketlenmenin gerçekleştiğinin bariz göstergesi olarak kabul edilebilir. Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan Avrupa tarafından hiçbir zaman yalnız bırakılmamıştır ve bırakılmayacaktır da. AB desteğiyle beraber her türlü çözüm ortaklığı sağlanıp er yada geç Yunanistan bu bataklıktan kurtarılacak ve refah seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri arasına katılacaktır. Bütün bu verileri ve nesnel gerçekleri göz önüne aldığımızda; şuaralar Yunanistan’a yapılacak bir yatırımın çok doğru olduğunu düşünüyorum. Büyük pastadan sizde pay kapmak istiyorsanız Yunanistan’a yatırımın şimdi tam zamanı…

 

Referanslar:

http://www.oecd.org

https://www.msci.com/indexes

http://data.cnbc.com/quotes/.DJI

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu Alanlar *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.